Lek na dziecięce problemy

0

W dzisiejszych trudnych czasach, dzieci narażone są na wiele nieprzyjemnych sytuacji a nawet niebezpieczeństw. Nie zawsze potrafią sobie poradzić z „błahymi”, zdaniem dorosłych, problemami. Dzieci bardzo mocno przeżywają wszelkie niepowodzenia i bardzo długo je pamiętają. Często nie potrafią o nich opowiedzieć, boją się reakcji rodziców, nie znają słów pozwalających opisać swoje uczucia i doznania.

Jak pisze dr Maria Molicka, lęki mają różne podłoże. Rodzą się z przeżytych uprzednio silnych, negatywnych zdarzeń, doświadczeń często nazywanych traumami (np. poddanie sprawiającym ból zabiegom leczniczym, pozostawienie w nieznanym otoczeniu, śmierć ukochanego zwierzątka itp.). Siła oddziaływania tych trudnych sytuacji zależy głównie od wieku dziecka, jego odporności psychicznej i rodzaju sytuacji. Inne lęki powstają z wyobraźni (np. przez filmy pełne grozy), jeszcze inne rodzą się na bazie niezaspokojonych potrzeb, takich jak bezpieczeństwo (burza, głód, ból, ciemność itp.), miłość (porzucenie i odrzucenie) i uznanie. Aby poradzić sobie ze stresem, potrzebne jest m.in. właściwe zrozumienie sytuacji, znajomość wzorców działania i poczucie własnej skuteczności.

Czytając bajki terapeutyczne, które dotyczą różnych sytuacji i problemów życiowych, wspieramy i obrazujemy różne sposoby rozumienia danej sytuacji i przedstawiamy wielość sposobów reagowania. Dziecko poznaje nieprzyjemne wydarzenia w bezpiecznej sytuacji, oswaja się z nimi i zna sposoby rozwiązania problemu. Wsparcie przez bajki terapeutyczne jest ważne, ponieważ pomagają one właściwie zinterpretować wiele różnych sytuacji życiowych.

Nasz Biblioteka wychodząc na przeciw dziecięcym problemom i potrzebom rodziców, zgromadziła kolekcję książek poruszających trudne tematy. Oprócz „Bajek terapeutycznych” dr Marii Molickiej, szczególnie polecamy serię „Wielkie problemy naszych dzieci”. Są to wspaniałe książeczki, poruszające w bardzo subtelny i delikatny sposób, takie trudne tematy, jak molestowanie seksualne, lęk przed szkołą i przemocą, chorobę i odejście najbliższej osoby, rozwód rodziców, modę na odchudzanie i niebezpieczne diety itp. Do każdego opowiadania jest dołączony tzw. „Klucz do lektury”, który wskazuje rodzicom, w jaki sposób porozmawiać z dzieckiem o danym problemie. Seria ta jest wspaniałą pomocą pedagogiczną w przekazywaniu umiejętności pokonywania różnych trudności oraz budowania relacji z otoczeniem. Historyjki terapeutyczne nie są skierowane wyłącznie do dzieci, ale przede wszystkim do rodziców i nauczycieli.

Pamiętajmy, że bajkoterapia to także doskonała metoda relaksacyjna. Odpowiednio dobrane i opowiedziane albo przeczytane historie mogą doskonale wyciszyć, choćby przed snem, po dniu pełnym wrażeń.

Bajki terapeutyczne można wypożyczyć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP, a zapisanie się do naszej Książnicy jest bezpłatne.

Serdeczne zapraszamy do korzystania z naszego księgozbioru!

 

udostępnij.
Skip to content