Niezwykły pilot.

0

Kolejne spotkanie z pasjami już za nami. Tym razem gościliśmy Zbigniewa Grabowskiego – człowieka wielu pasji i zainteresowań. Społecznik, działacz sportowy, pasjonat historii, autor 6. książek i wielu artykułów dotyczących Wapna i okolic, czyli ukochanej „małej ojczyzny”.

Na spotkaniu w dniu 10.10. 2019 roku opowiadał o niezwykłym człowieku, rodem z Wapna – Franciszku Jachu. Ten bojowy i wybitny pilot swą służbę wojskową rozpoczął w wojsku niemieckim, by w 1918 roku stać się pierwszym pilotem Powstania Wielkopolskiego. Brał również udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie miał najwięcej lotów bojowych wśród polskich lotników. Od 1922 roku kapitan Wojska Polskiego poznańskiego pułku lotniczego. Był nie tylko pilotem, ale także konstruktorem pierwszych szybowców, a w trakcie służby w Dęblinie w latach 30. XX wieku był też oblatywaczem nowych samolotów. Kilkukrotnie ranny w wypadkach lotniczych, zginął jednak „na ziemi” w 1944 roku podczas bombardowania w Lublinie i tam też został pochowany.

Prelekcja została uzupełniona piosenkami z płyty: „Szliśmy do Ciebie Polsko. 100. lecie niepodległości Polski. 100. lecie Powstania Wielkopolskiego” do której słowa napisał Zbigniew Grabowski, a muzykę i wykonanie Zbigniew Zaranek. Płyta została wydana w hołdzie Franciszkowi Jachowi pierwszemu pilotowi Powstania Wielkopolskiego.

udostępnij.
Skip to content