VI Noc Bibliotek 2020

0

„Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.” Tak opisuje tę akcję jej organizator – Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym roku, już po raz szósty ponad  tysiąc bibliotek w całej Polsce zaprosiło do siebie gości na specjalną, pełną wrażeń noc pod wspólnym hasłem „Klimat na czytanie”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Wągrowcu, jak co roku, zaprosiła czytelników i sympatyków na kolejną Noc Bibliotek, w piątek 9 października. 2020 to rok nadzwyczajny –  rok panowania pandemii na całym świecie, a co za tym idzie liczne obostrzenia, które dotknęły też podróżników.  W tej sytuacji  my zaprosiliśmy na bardzo bezpieczną, a zarazem ciekawą podróż do Andaluzji. Tę piękną krainę przybliżyły nam dwie podróżniczki, które były tam w 2018 roku. Słuchając barwnych opowieści i oglądając piękne zdjęcia odwiedziliśmy Cordobę z lasem fantastycznych kolumn, Sewillę z katedrą z grobem Krzysztofa Kolumba, Granadę z zapierającą dech Alhambrą. Gibraltar – terytorium brytyjskie w Hiszpanii, a dla nas Polaków szczególnie bliskie w związku ze śmiercią w tym miejscu generała Władysława Sikorskiego. Mogliśmy uczestniczyć w spacerze po rezerwacie przyrody El Torcal de Antaquera, byliśmy też na pokazie tańca flamenco, a w Maladze spacerując urokliwymi uliczkami robiliśmy zakupy. Dla chętnych przygotowano krzyżówkę „jolkę” z hiszpańskimi nagrodami. Obecni na spotkaniu goście wspominali swoje pobyty w tym pięknym i przyjaznym kraju, a nawet przynieśli ze sobą zdjęcia, które wszyscy z zaciekawieniem oglądali. W trakcie rozmów częstowano się kawą lub herbatą z cukierkiem „Malaga”,  a przy wyjściu każdy został obdarzony kubeczkiem z deserem hiszpańskim.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni, że wreszcie można było się spotkać  „w realu” i wspólnie spędzić czas w bibliotece. Niestety, następnego dnia, okazało się że zostały wprowadzone obostrzenia związane z COVID-19, a więc nasze spotkanie znów przesuwają się w czasie!

udostępnij.
Skip to content