„ZACZYTANI W … WĄGROWCU”

0

W ramach tegorocznych obchodów X Tygodnia Bibliotek nawiązując do hasła „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” Miejska Biblioteka zaproponowała czytelnikom oraz mieszkańcom miasta szereg akcji promujących czytanie. Jednym z takich projektów była impreza „Zaczytani … w Wągrowcu”. Ponieważ czytać można w każdym miejscu my zaproponowaliśmy czytanie w dwóch miejscach na Rynku po pokazie fontanny oraz w wągrowieckim Aquaparku, łącząc przyjemne (pokaz fontanny czy kąpiel na basenie) z pożytecznym (czyli czytaniem). W Aquaparku Radna Rady Miejskiej pani Danuta Strzelecka czytała dzieciom podczas kąpieli na basenie.

Bez wątpienia czytanie książek niesie ze sobą wiele zalet i wymiernych korzyści, dlatego każdy powinien wyrobić w sobie nawyk czytania. Po pierwsze nic tak nie rozwija wyobraźni jak czytanie, które za każdym razem przenosi nas do innego świata, świata, którego bardzo często nie znamy i nie możemy doświadczyć na co dzień. Rozwijanie wyobraźni jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, ponieważ większość z nich nie ma w dzisiejszych czasach zbyt wiele możliwości do trenowania swojej wyobraźni, ponieważ w telewizji i Internecie wszystko zostaje nam podane na przysłowiowej tacy. Poza tym czytanie książek pobudza naszą kreatywność, sprawia, iż język, którym posługujemy się na co dzień jest bogatszy i barwniejszy, robimy mniej błędów. Czytanie rozwija także nasze emocje, poprzez rozśmieszanie lub smucenie.

Nie przypadkowo wybraliśmy repertuar wierszy Juliana Tuwima ponieważ Rok 2013 został ogłoszony rokiem tego znakomitego poety, którego wiele utworów od najmłodszych lat uczyło nas i bawiło, czasami nawet do łez.

Spotkanie na Rynku zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Miasta Wągrowca Stanisław Wilczyński, a wiersz „Lokomotywa” zgromadzonym uczniom klas I SP nr 2, barwnie przebranym za bohaterów z wierszy Tuwima oraz przechodniom zaprezentowały panie: Margareta Wysocka i Katarzyna Tyrakowska z Miejskiego Domu Kultury.

 

 

 

 

 

udostępnij.
Skip to content